Trawnik po zimie – jak o niego zadbać?
Podstawa – oczyszczenie trawnika po zimie
Niezależnie od tego, czy zima była mroźna i biała, czy też nie, właściwe oczyszczenie ogrodu to podstawa, o której powinien pomyśleć każdy, kto chce mieć piękny i efektownie wyglądający trawnik. Dbałość o jego stan znacznie wzmocni ów skwer oraz sprawi, że zachowa on swój pożądany wygląd przez cały sezon, nawet podczas uciążliwych upałów. Jak zadbać o trawnik po zimie i od czego najlepiej zacząć? Podstawową kwestią jest usunięcie wszelkiego rodzaju zniszczeń. Zaliczyć można do nich zarówno kretowiska, jak i zalegające liście, obumarłe źdźbła trawy czy pleśń śniegową. Do ich likwidacji optymalnie posłużą Ci nitowane lub wachlarzowe grabie o ostrych zębach. Skuteczne oczyszczenie zagwarantuje odpowiednie dotlenienie murawy oraz przenikanie substancji odżywczych, co pozytywnie wpłynie na jej regenerację.
Jak wyrównać trawnik po zimie i zapewnić mu dostęp powietrza?
Kolejnym krokiem na drodze do pięknego i zadbanego trawnika jest jego renowacja oraz zapewnienie mu dostępu do niezbędnych składników odżywczych. Do tego pierwszego najlepiej posłuży aeracja, czyli dostarczenie do warstwy korzeniowej powietrza, wody i substancji odżywczych. Jak to zrobić? Przede wszystkim powinieneś dostosować ten zabieg pielęgnacyjny do cech Twojego trawnika. Jeśli jest on duży i charakteryzuje się wilgotnym podłożem, wymagał będzie wykonania otworów o głębokości do 8 cm. Przy mniejszych powierzchniach wystarczą już 3 cm. Czynność ta optymalnie napowietrzy trawnik po zimie. Wertykulacja z kolei ułatwi korzeniom trawy pobieranie niezbędnych składników odżywczych. Poprzez pionowane nacinanie darni oraz zebranie tzw. filcu, trawa lepiej się rozkrzewi, a korzenie zyskają większy dostęp do powietrza i promieni słonecznych.
Co jednak istotne – wertykulację można wykonywać wyłącznie na trawnikach mających co najmniej dwa lata, na których nagromadziła się powłoka suchego filcu. Młodszym skwerom zabieg ten może poważnie zaszkodzić. Pamiętaj też, aby po wertykulacji obficie podlać trawnik.
Uzupełnienie istniejących ubytków
Kolejnym, niezwykle istotnym elementem pielęgnacji trawnika po zimie, jest dosiewanie trawy. Czynność ta pozwoli wypełnić nieestetyczne braki, stworzone w miejscach długiego zalegania śniegu oraz pobudzi porost i rozwój nowych źdźbeł. Jak to zrobić? Nasiona renowacyjnej trawy zmieszaj z próchniczą ziemią i tak przygotowaną mieszankę rozsyp w pustych przestrzeniach. Podobnie jak w przypadku wertykulacji, pamiętaj aby nowo obsiane miejsca regularnie podlewać, co wpłynie na szybki i prawidłowy wzrost trawy. W ten prosty sposób, po upływie około 1,5 miesiąca po dziurach w trawniku nie pozostanie ani śladu. Jeśli jednak czynność ta nie rozwiąże problemu, ubytki możesz załatać małymi kawałkami darni, przeniesionymi z innych miejsc.
Prawidłowe nawożenie
Jak zadbać o trawnik po zimie po wykonaniu przedstawionych powyżej kroków? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w prawidłowym nawożeniu skweru. Wbrew pozorom, czynność ta jest niezwykle istotna. Regeneracja trawnika nie będzie bowiem skuteczna, jeśli nie zostaną zaaplikowane do niego odpowiednie nawozy. Co prawda trawa urośnie, ale wyczerpanie niezbędnych składników odżywczych w negatywny sposób odbije się na jej wyglądzie. Jak pielęgnować trawnik po zimierza pomocą nawozów? Aby mieć pewność, że nie zaszkodzisz trawie, wybierz naturalne, bezpieczne biohumusy. W przypadku jednakże nawozów sztucznych, pamiętaj o ścisłym przestrzeganiu zaleceń producenta.
Jak wyrównać trawnik po zimie aby przywrócić mu piękny i świeży wygląd? Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego. Kilka zabiegów pielęgnacyjnych, regularne podlewanie czy koszenie sprawią, że trawa będzie się efektownie prezentowała nawet w sezonie letnich upałów.